Index          
 
Equestrian      
       
Show Jumping - International Championships  
       
       
  Individual   Team
       
1960 Olympics Raimondo d`Inzeo ITA Posillipo West Germany
1960 World Raimondo d`Inzeo ITA Gowran Girl
1961 European David Broome GBR Sunsalve
1962 European David Barker GBR Mister Softee
1963 European Graziano Mancinelli ITA Rockette
1964 Olympics Pierre Jonqueres FRA Lutteur West Germany
1965 European Hermann Schriddle FDR Dozent
1966 World Pierre Jonqueres FRA Pomone B
1967 European David Broome GBR Mister Softee
1968 Olympics William Steinkraus USA Snowbound Canada
1969 European David Broome GBR Mister Softee
1970 World David Broome GBR Beethoven
1971 European Hartwig Steenken FDR Simona
1972 Olympics Graziano Mancinelli ITA Ambassador West Germany
1973 European Paddy McMahon GBR Penwood Forge Mill
1974 World Hartwig Steenken FDR Simona
1975 European Alwin Schockemohle FDR Warwick Rex West Germany
1976 Olympics Alwin Schockemohle FDR Warwick Rex France
1977 European Johan Heins NED Seven Valleys Netherlands
1978 World Gerhard Wiltfang FDR Roman Great Britain
1979 European Gerhard Wiltfang FDR Roman Great Britain
1979 World Cup Hugo Simon AUT Gladstone
1980 Olympics Jan Kowalczyk POL Artemore USSR
1980 World Cup Conrad Homfeld USA Balbuco
1981 European Paul Schockemohle FDR Deister West Germany
1981 World Cup Michael Matz USA Jet Run
1982 World Norbert \Koof FDR Fire II France
1982 World Cup Melanie Smith USA Calypso
1983 European Paul Schockemohle FDR Deister Switzerland
1983 World Cup Norman Dello Joio USA I Love You
1984 Olympics Joe Fargis USA Touch of Class USA
1984 World Cup Mario Deslauriers CAN Aramis
1985 European Paul Schockemohle FDR Deister Great Britain
1985 World Cup Conrad Homfeld USA Abdullah
1986 World Gail Greenhough CAN Mr. T. USA
1986 World Cup Leslie Burr Lenehan USA McLain
1987 European Pierre Durand FRA Jappeloup Great Britain
1987 World Cup Katherine Burdsall USA The Natural
1988 Olympics Pierre Durand FRA Jappeloup West Germany
1988 World Cup Ian Millar CAN Big Ben
1989 European John Whitaker GBR Next Milton Great Britain
1989 World Cup Ian Millar CAN Big Ben
1990 World Eric Navet FRA Quito de Baussy France
1990 World Cup John Whitaker GBR Milton
1991 European Eric Navet FRA Quito de Baussy * Netherlands
1991 World Cup John Whitaker GBR Milton
1992 Olympics Ludger Beerbaum GER Classic Touch Netherlands
1992 World Cup Thomas Fruhmann AUT Genius
1993 European Willi Melliger SUI Quinta C Switzerland
1993 World Cup Ludger Beerbaum GER Ratina
1994 World Franke Sloothaak GER San Patrignano Weihaiwej Germany
1994 World Cup Jos Lansink NED Libero H
1995 European Peter Charles IRL La Ina Switzerland
1995 World Cup Nick Skelton GBR Dollar Girl
1996 Olympics Ulrich Kirchhoff GER Jus de Pommes Germany
1996 World Cup Hugo Simon AUT E.T. FRH
1997 European Ludger Beerbaum GER Ratina Germany
1997 World Cup Hugo Simon AUT E.T. FRH
1998 World Rodrigo Pessoa BRA Gandini Lianos Germany
1998 World Cup Rodrigo Pessoa BRA Baloubet du Rouet
1999 European Alexandra Ledermann FRA Rochet M Germany
1999 World Cup Rodrigo Pessoa BRA Baloubet du Rouet
2000 Olympics Jeroen Dubbledam NED De Sjiem Germany
2000 World Cup Rodrigo Pessoa BRA Baloubet du Rouet
2001 European Ludger Beerbaum GER Gladdys Ireland
2001 World Cup Markus Fuchs SUI Tinka`s Boy
2002 World Dermot Lennon IRL Liscalgot France
2002 World Cup Otto Becker GER Dobel`s Cento
2003 European Christian Ahlmann GER Coster Germany
2003 World Cup Marcus Ehning GER Anka
2004 World Cup Bruno Broucqsault FRA Dileme de Cephe
2004 Olympics Rodrigo Pessoa BRA Baloubet du Rouet USA
2005 European Marco Kutscher GER Montender Germany
2005 World Cup Meredith Michaels-Beerbaum GER Shutterfly  
2006 World Jos Lansink BEL Cavalor Cumano Netherlands
2006 World Cup Marcus Ehning GER Sandro Boy  
2007 European Meredith Michaels-Beerbaum GER Shutterfly Netherlands
2007 World Cup Beat Mandli SUI Ideo du Thot  
2008 Olympics Eric Lamaze CAN Hickstead USA
2008 World Cup Meredith Michaels-Beerbaum GER Shutterfly  
2009 European Kevin Staut FRA Kraque Boom Bois Margot Switzerland
2009 World Cup Meredith Michaels-Beerbaum GER Shutterfly  
2010 World Cup Marcus Ehning GER Noltes Kuchengirl  
2010 World Philippe Le Jeune BEL Vigo d'Arsouilles Germany
2011 European Rolf Goran Bengtsson SWE Ninja La Silla Germany
2011 World Cup Christian Ahlmann GER Taloubet Z Germany
2012 World Cup Richard Fellers USA Flexible  
2012 Olympics Steve Guerdat SUI Nino des Buissonnets Great Britain
2013 World Cup Beezie Madden USA Simon  
2013 European Scott Brash GBR Hello Sanctos Great Britain
2014 World Jeroen Dubbeldam NED Zenith SFN Netherlands
2014 World Cup Daniel Deusser GER Cornet D'Amour